Výhody pro spotřebitele

odbor 27 - Finanční trhy I
odbor 27 - Finanční trhy I

Vydáno

Motivový obrázekPro občany eurozóny se používání eura stalo každodenní rutinní záležitostí. Na příkladech ze zahraničí si proto můžeme snadno ověřit, že tato měna se v běžném životě domácností osvědčila a nezavdává důvod k nespokojenosti. Její přínosy jsou reálné, byť ne vždy snadno měřitelné.


SNADNÁ CENOVÁ POROVNATELNOST

Jednotná měna vyjadřuje ceny zboží a služeb doma a v zahraničí ve stejné měnové jednotce, což spotřebitelům umožňuje tyto ceny snadno porovnávat a nakupovat tam, kde jsou ceny výhodnější. Odpadá nepohodlné přepočítávání z jedné měny na druhou pomocí neustále se měnících kurzů, což usnadňuje orientaci v cenách. Tuto výhodu ocení zejména ti spotřebitelé, kteří nakupují v zahraničí prostřednictvím internetu.

Snazší porovnatelnost cen zvyšuje konkurenční tlak na výrobce, což spotřebitelům přináší dlouhodobé výhody v podobě nižších cen, vyšší kvality a pestřejší nabídky zboží a služeb.


POHODLNĚJŠÍ A LEVNĚJŠÍ CESTOVÁNÍ

Při služební cestě do zahraničí nebo na dovolenou již nebude nutné pokaždé měnit peníze. To uspoří nejen čas při hledání směnárny s nejvýhodnějším kurzem, ale i poplatky za výměnu peněz. Levnější bude i placení pomocí platebních karet, jelikož banky si nebudou účtovat poplatky za konverzi měn. Pohodlnější bude i nakupování, neboť čeští občasné budou dobře obeznámeni s eurovými bankovkami a mincemi z každodenního používání, takže odpadne riziko, že v cizí zemi budou napáleni podvodníky vnucujícími falešné oběživo.

Euro je navíc světová měna, známá a přijímaná daleko za hranicemi eurozóny. S eurem v peněžence lze prakticky procestovat celý svět, což se nedá říci o české koruně.


UCHOVÁVÁNÍ HODNOTY ÚSPOR

O stabilitu eura se stará Evropská centrální banka, což je vysoce důvěryhodná instituce, která se může prokázat přesvědčivými výsledky v boji s inflací. Čeští občané se proto nemusejí obávat, že by po zavedení eura kvůli nadměrnému cenovému růstu přicházeli o kupní sílu svých úspor, stejně jako hodnotu jejich úspor chránila česká koruna.

Členství v eurozóně rozšiřuje paletu nástrojů pro bezpečnější umisťování úspor. Na rozsáhlém území eurozóny lze investovat bez podstupování kurzového rizika, jemuž jsou jinak vystaveni všichni ti, kdo převádějí výnosy svých cizoměnových investic do národní měny. S eurem se mnohé dřívější cizoměnové investice stanou investicemi v domácí měně.