Metodické texty
Vydáno
Příprava finančního sektoru ČR na zavedení eura
Pracovní skupina NKS pro finanční sektor, listopad 2009.
Pracovní skupina pro finanční sektor zpracovala do jednoho textu následující tři metodické materiály:
-
Metodika přechodu z Kč na euro a duálního označování cen na kapitálovém trhu.
-
Konverze úrokových sazeb po přijetí eura.
-
Metodika přepočtu zůstatků na účtech vč. zaokrouhlování, teze přechodu platebního styku na euro.
Uvedené materiály pojednávají o důležitých aspektech technických příprav jmenovaného sektoru na zavedení eura. Jedná se např. problematiku zaokrouhlování kurzů a jmenovitých hodnot cenných papírů či aplikaci pravidel duálního označování cen na kapitálovém trhu. Tyto dokumenty budou postupně aktualizovány a doplňovány v návaznosti na pokračující odbornou diskusi a osvojování si nejnovějších zahraničních poznatků.
Doporučené postupy při duálním označování spotřebitelských cen
Organizační výbor NKS, leden 2009.
Materiál pojednává o praktických aspektech duálního označování peněžních částek v oblasti spotřebitelských cen. Tento nástroj spočívá v zákonem uložené povinnosti zobrazovat po určitou dobu vybrané peněžní částky současně v korunách i v eurech. Touto cestou je vytvářena možnost rychlého porovnávání peněžních částek v původní národní měně, s jejíž kupní silou jsou občasné dobře obeznámeni, a týchž částek v nové měně euro, jejichž hodnotu si občané postupně osvojují. Materiál ústí do řady praktických doporučení, např. pro informační obsah jmenovky kusového a množstevního výrobku, označování hodnoty nákupu či zobrazování přepočítacího koeficientu.
Monitorování cenového vývoje v období zavedení eura
Pracovní skupina NKS pro informatiku a statistiku, listopad 2008.
První verze jmenovaného matriálu mapuje metody a opatření ke zvláštnímu sledování vývoje cen v období před a po zavedení eura. Toto podrobnější statistické zjišťování umožňuje ověřit, zda jsou správně aplikována technická pravidla pro přepočet cen z národní měny na euro a také zda ze strany obchodníků nedochází k neodůvodněnému zvyšování cen.
Odhad rozpočtových nákladů spojených s principem nepoškození občana při zavedení eura v ČR
Organizační výbor NKS, duben 2008.
Materiál poskytuje informaci o řádu rozpočtových dopadů spojených s uplatněním principu nepoškození občana při zavedení eura v ČR. Řeší situaci, kdy po přepočtu korunových částek na eura pomocí přepočítacího koeficientu a následném aritmetickém zaokrouhlení na nejbližší cent vzniknou jako výsledek těchto operací „nepohodlné“ peněžní částky. Ty by mohly způsobovat nejrůznější technické a evidenční potíže a být i v rozporu s dosud platnými konvencemi, v nichž se vyčíslovaly peněžní toky mezi ekonomickými subjekty. Jako příklad lze uvést korunové hodnoty platů, kolků či pokut vyjadřované v současné praxi v řádech bez desetinných míst. Provedené variantní propočty vedou k orientační horní hranici těchto nákladů (tj. výpadku příjmů a nárůstu rozpočtových výdajů) ve výši přibližně 2,6 mld. Kč.
Základní pravidla přepočtu, zaokrouhlování a zarovnávání peněžních částek při zavádění eura
Organizační výbor NKS, říjen 2007.
Materiál podává první ucelenou informaci o problematice přepočtu peněžních částek mezi českou korunou a eurem v období zavádění eura. Vymezuje základní pojmy, s nimiž se budou všechny subjekty v procesu zavádění eura setkávat (přepočítací koeficient, zaokrouhlování, zarovnávání, duální označování cen). Seznamuje s evropskými pravidly pro přepočet peněžních částek a pomocí názorných příkladů ilustruje použití přepočítacího koeficientu mezi eurem a korunou. Pokračuje podrobným výkladem procesu zaokrouhlování eurových částek vzniklých použitím přepočítacího koeficientu na nejbližší cent, včetně speciálních případů, kdy je vhodnější používat zaokrouhlení s vyšší mírou přesnosti. Objasněny jsou rozdíly při zaokrouhlování jednotlivých položek od případu zaokrouhlení výsledných částek.