Ochrana eurobankovek

odbor 27 - Finanční trhy I
odbor 27 - Finanční trhy I

Vydáno

Motivový obrázekBěžný uživatel eurobankovek může při kontrole jejich pravosti využívat šest ochranných prvků: pevný papír, plastický tisk, neúplné číslo, vodoznak, ochranný proužek s hologramem a zlatavý proužek. Samotné ověřování pravosti se provádí třemi způsoby: hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.


IDENTIFIKACE HMATEM

 • Bankovky jsou vyrobeny ze speciálního bankovního papíru, který je na omak pevný a tuhý.
 • Provedení bankovek používá techniku plastického tisku. Hlavní motiv, nápisy a čísla s nominální hodnotou na přední straně bankovky jsou mírně vystouplé a bankovka je v těchto místech na omak silnější. Plastický tisk se pozná, přejede-li se po bankovce prstem nebo jemně hranou nehtu.
 • Při spodním okraji bankovky 200 € a při pravém okraji bankovky 500 € se nacházejí dodatečné značky rozeznatelné dotykem, které jsou určeny pro zrakově postižené osoby.

NASTAVENÍ PROTI SVĚTLU

 • V horním rohu na obou stranách bankovky jsou umístěny neúplné symboly, které nastavením proti světlu dokonale splynou a vytvoří hodnotové číslo bankovky.
 • Při nastavení bankovky proti světlu je vidět vodoznak. Položí-li se bankovka na tmavý podklad, světlé oblasti vodoznaku ztmavnou. Tento efekt lze snadno pozorovat na vodoznaku zobrazujícím hodnotu bankovky.
 • Do papíru bankovky je zapracován ochranný proužek s hologramem. Při nastavení bankovky proti světlu proužek ztmavne, na zobrazeném symbolu € se objeví drobné perforace a zvýrazní se číslice vyjadřující hodnotu bankovky. Vnitřní okraje proužku jsou v drobném provedení lemovány slovem EURO a hodnotou bankovky. Podél vnější strany proužku je drobným písmem vyznačena hodnoty bankovky.

IDENTIFIKACE NAKLONĚNÍM

 • Při naklánění bankovky se mění motiv na proužku s hologramem z hodnotového čísla bankovky na symbol €.
 • Při naklonění bankovky se na její zadní straně objeví zlatavý proužek se zobrazením hodnotového čísla bankovky a symbolu €.

SPECIÁLNÍ OCHRANNÉ PRVKY

Eurobankovky obsahují další ochranné prvky, které nejsou určeny k běžnému využívání.

 • Mikrotisk. Na některých místech bankovky lze nalézt drobné písmo, k jehož přečtení je zapotřebí lupa. Mikrotisk by neměl být rozmazaný, ale jasně ostrý.
 • Ultrafialové světlo (první série). Vlákna zapuštěná do papíru vypadají, jako kdyby byla červená, modrá a zelená. Podklad vlajky Evropské unie září zeleně a hvězdičky v ní oranžově. Podpis prezidenta ECB zezelená. Velké hvězdy a malé kroužky na přední straně jasně září, mapa, most a hodnotové číslo na zadní straně svítí žlutě.
 • Ultrafialové světlo (série Europa). Každé zapuštěné vlákno má tři různé barvy. Hvězdy na vlajce EU, drobné kroužky, velké hvězdy na přední straně a několik dalších míst září žlutě. Čtvrtina kruhu ve středu bankovky i několik dalších míst na její zadní straně září zeleně. Vodorovné číslo série a proužek září červeně.
 • Speciální ultrafialové světlo UV-C (série Europa). Na přední straně září drobné kroužky ve středu bankovky žlutě, velké hvězdy a několik dalších míst oranžově. Zobrazí se symbol €.
 • Infračervené světlo (série Europa). Na přední straně bankovky jsou viditelné pouze smaragdově zelené číslo, pravá strana hlavního motivu a stříbřitý proužek. Na zadní straně je viditelné pouze hodnotové číslo a vodorovné číslo série.

  

Webové stránky ECB: Ochranné prvky eurobankovek

Euroškola ECB: Najdi ochranné prvky!