Ochrana euromincí
Vydáno
Euromince splňují řadu technických parametrů, které ztěžují jejich padělání. Důležitý je jejich fyzický vzhled, který umožňuje snadnou rozpoznatelnost mincí různých nominálních hodnot, a to i osobami se zrakovým postižením. Specifické a obtížně reprodukovatelné vlastnosti mincí jsou důležité proti zneužívání padělků v prodejních automatech. Tomuto záměru napomáhají následující vlastnosti obíhající sady euromincí:
-
Mince mají různou velikost, přičemž čím větší je mince, tím větší má nominální hodnotu (s výjimkou větší mince 50 centů než mince 1 euro a větší mince 5 centů než mince 10 centů).
-
Mince mají různou váhu, přičemž čím těžší je mince, tím větší má nominální hodnotu (s výjimkou stejně těžkých mincí 1 euro a 2 euro).
-
Mince mají různou tloušťku, přičemž čím silnější je mince, tím větší má nominální hodnotu (s výjimkou silnější mince 1 euro než mince 2 euro a stejně silných mincí 1, 2 a 5 centů).
-
Nominální hodnota mince na její lícní straně je zřetelně vyznačena.
Ochranu mincí proti nelegální reprodukci euromincí ztěžují další ochranné prvky:
-
Bimetalická úprava mincí nejvyšších nominálních hodnot 1 euro a 2 euro, jejichž vnitřní část je magnetická.
-
Použití specifické slitiny severského zlata při výrobě mincí 10, 20 a 50 centů, která se obtížně taví.
-
Vyražený nápis do hrany mince 2 euro, jakož i další úpravy hran u ostatních mincí.
Koordinací aktivit zaměřených proti padělání euromincí má na starosti Evropský úřad pro boj proti podvodům (Anti-Fraud Office), známý pod zkratkou OLAF. Svá analytická centra pro odhalovaní padělků mají též národní mincovny, které spolupracují s evropskými orgány.